Czy gry mojego dziecka są bezpieczne?

Granie w gry komputerowe jest bardzo popularną formą rozrywki dla dzieci i młodzieży. Spędzają one wiele godzin wpatrzone w ekran, często tracąc kontakt z otaczającą je rzeczywistością. Warto bliżej przyjrzeć się temu jak długo i z jakimi treściami obcuje nasze dziecko, ponieważ nie wszystko co modne i popularne w sieci jest bezpieczne.

W ostatnim czasie w mediach głośno mówi się o wywodzącej się z Rosji niebezpiecznej grze internetowej „Niebieski Wieloryb” (ang. Blue Whale Challange), która doprowadziła do śmierci ponad stu nastolatków na świecie, a jej ofiary trafiają do szpitali także w Polsce. Dołączenie do zabawy polega na wykonywaniu pod kontrolą internetowego opiekuna 50 zadań, z których ostatnim jest samobójstwo. Zadania mają na celu udowodnić dziecku bezsens życia, dlatego szczególnie podatne temu doświadczeniu mogą być dzieci z obniżoną samooceną, posiadające zaburzone relacje z rodziną lub rówieśnikami, zamknięte w sobie. Niepokojącymi objawami wejścia dziecka do gry mogą być dotychczas niewykonywane przez dziecko czynności np. słuchanie mrocznej muzyki, oglądanie horrorów, rysunki na rękach, zamknięcie się w sobie, nocne uruchamianie komputera, ślady samookaleczenia. Opiekun otrzymuje raport z wykonanych zadań najczęściej w postaci zdjęć. Informuje on także każdego uczestnika, że po podjęciu pierwszego wyzwania nie ma już odwrotu, wykorzystując tym samym mechanizm manipulacji i szantażu.

Nie możemy z góry założyć, że wszystkie dzieci zainteresują się podjęciem tego typu wyzwań, ale jednocześnie tematu nie można bagatelizować, tym bardziej, że szum medialny wokół „Niebieskiego Wieloryba” może przyczynić się do zaciekawienia tematem nawet tych nastolatków, którzy do tej pory nie mieli pojęcia o tej grze.

Poniżej kilka porad dla rodziców na temat bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

- określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe,

- zadbaj o to, aby twoje dziecko nie grało codziennie, ale nie czyń tradycji z tej formy spędzania czasu wolnego (aby dziecko nie wyczekiwało z utęsknieniem do weekendu, kiedy będzie mogło grać, niech będą to przypadkowo wybrane dni, bez harmonogramu),

- porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, w co lubi grać i dowiedz się, czy gry te są dla niego odpowiednie,

- zanim kupisz dziecku grę, sprawdź czy jest odpowiednia do jego wieku (może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI),

- zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera (m.in. wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem, brak zainteresowania innymi formami spędzania wolnego czasu, podenerwowanie, niewyspanie),

- upewnij się czy twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych,

- sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności,

- pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci,

- zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. jeśli tak – sprawdź, czy znajomości które zawiera twoje dziecko są bezpieczne. kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań,

- jeśli nie jesteś pewien, czy treści z których korzysta twoje dziecko są bezpieczne, załóż na komputerze filtr ochrony rodzicielskiej.

Gdzie można uzyskać pomoc?

800 100 100 – bezpłatna i anonimowa pomoc dla dorosłych w celu uzyskania rad i wskazówek

800 121 212 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

• Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych