Odblaskowa pierwsza pomoc w klasie czwartej Dnia 14 października 2024 r. w ramach akcji "Odblaskowa szkoła" odbyły się warsztaty dla uczniów klasy czwartej w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, którą przeprowadził p. Dariusz Jankowski nauczyciel wychowania fizycznego. Dzieci wysłuchały zasad udzielania pierwszej pomocy oraz mogły wykonać resuscytację na fantomach szkoleniowych. Przećwiczyły również pozycje bezpieczną stosowaną u osób nieprzytomnych oddychających. Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy były niezwykle ważną formą zdobycia wiedzy praktycznej.
14 października nauczyciele w całym kraju obchodzą swoje święto. Również w naszej placówce dzień ten był świąteczny. Odbyła się zabawna, acz wzruszająca akademia w wykonaniu uczniów kl. 3, 6 i 7. Mimo, że praca nauczycieli, to służba uczniom chwile takie powodują, że nasza pasja do pracy nigdy nie gaśnie.
W Dniu Edukacji Narodowej, zwanego też Dniem Nauczyciela, z najlepszymi życzeniami, wójt naszej gminy, Zdzisław Makles, wystosował specjalny list do Nauczycieli, Rodziców i Uczniów
„Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!
Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, podkreśla wiodącą rolę Nauczycieli. Edukacja (łac.educatio) oznacza działania mające na celu zmienianie ludzi (w szkole - dzieci i młodzieży), stosownie do panujących w społeczeństwie ideałów i celów. W demokracji edukacja z mocy prawa jest dostępna dla każdego i służy poznaniu i rozumieniu osiągnięć nauki oraz miejsca człowieka we wszechświecie.
Na jakość edukacji wpływają Nauczyciele poprzez swoją wiedzę i predyspozycje do jej przekazywania, ale ostateczne efekty edukacyjne to wynik współdziałania Nauczycieli, Rodziców i Uczniów. Owo współdziałanie przesądza o tym jakiego człowieka w procesie edukacyjnym i wychowawczym w sztafecie pokoleń otrzymujemy. Czy jest to człowiek wiedzy, szacunku dla drugiego człowieka, czy jest pracowity, uczciwy, czy rozumie czym są etyka, religia i zasady współżycia społecznego. Człowiek, którego kształtujemy w dużej mierze odda nam to, co mu swoim przykładem wskazaliśmy. Niestety, także złym przykładem!
W Dniu Edukacji Narodowej zwracam się do Was Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie Gminy Opatów, abyście właściwie rozumieli procesy zachodzące wokół Was. Zwłaszcza te dotyczące konieczności racjonalizacji funkcjonowania oświaty. Nie używajcie w analizie emocji, a racji, czyli argumentacji rozumu. Przyszłość szkół w naszych miejscowościach nie zależy od dobrej lub złej woli władz gminy, a tylko i wyłącznie od liczby dzieci. Od liczby dzieci zależy też liczba nauczycieli, bo w pustych klasach nikt zajęć nie poprowadzi. A nawet gdybyśmy założyli, że poprowadzimy zajęcia dla kilku uczniów, choćby w klasach łączonych, to i tak nie mamy na takie działanie pieniędzy, gdyż te przekazywane są z budżetu państwa, tak aby prowadzić klasy przynajmniej 20 osobowe.
Dlatego od przyszłego roku szkolnego w szkołach podstawowych w Iwanowicach Dużych i w Waleńczowie (w których liczba dzieci jest najmniejsza), utrzymamy, unowocześnimy i poszerzymy ofertę przedszkoli oraz utrzymamy klasy 1-3 z nadzieją, że w przyszłości na bazie większej liczby dzieci z przedszkoli klasy szkolne będą liczniejsze. To nie jest likwidacja szkół - jak błędnie przeciwnicy tych rozwiązań twierdzą. Zachowujemy wolę ich utrzymania zachęcając rodziców i nauczycieli do podejmowania świadomych decyzji w tej sprawie. Wystarczy umieścić dzieci najpierw w przedszkolu i potem w szkole w swojej miejscowości, a nie poza obwodem, jak dzieje się obecnie! Klasy 4-8 z uwagi na małą liczebność przeniesiemy do szkoły w Opatowie. W szkole w Wilkowiecku utrzymujemy przedszkole, które także zamierzamy odnowić oraz otwieramy nowoczesny, świetnie wyposażony Gminny Klub Maluch Plus dla 29 dzieci! Czy takie decyzje to likwidacja, czy racjonalizacja oświaty?
W Dniu Edukacji Narodowej dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzialnie patrzą na wykształcenie naszych dzieci i z troską zastanawiają się do jakich szkół w gminie możemy je posłać. Dziękuję Nauczycielom szkół publicznych, jak i szkoły niepublicznej Stowarzyszenia Nasza Szkoła w Zwierzyńcu Pierwszym - za trud przekazywania wiedzy i wychowywanie. W pełni podzielam pogląd, że na oświacie nie można eksperymentować ani oszczędzać, jednakże aby ją utrzymać trzeba racjonalnie gospodarować zasobami i w porę reagować na zmieniającą się rzeczywistość!
Kończę list wskazując Wam, Drodzy Uczniowie, fragment wiersza o wielkiej wdzięczności - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
"(...)
Ja w tym wierszu wypowiadam całego siebie
dla was i o was, nauczyciele;
fizycy i matematycy,
poloniści i biologowie,
pochwałę waszej pracy
śpiewam w gorącym słowie.
Bezmierny mój dług wdzięczności,
więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela,
żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił
wysiłek nauczyciela.
Jakże nie pisać wiersza,
jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę!"
Zdzisław Makles, wójt Gminy Opatów
04.10.2024 przy Zespole Szkoł im. Mariana Zembali w Krzepicach odbyły się Rejonowe Mistrzostwa SZS w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W rywalizacji udział wzięło 8 drużyn z powiatu kłobuckiego, miasta Częstochowa i powiatu częstochowskiego. Drużyna chłopców z klas 4-6 zdobyła pierwsze miejsce i tym samym zapewniła sobie prawo startu na Mistrzostwa Województwa Śląskiego, ktore odbędą się 22 października w Rudzie Śląskiej!!!
Klasyfikacja generalna:
1.SP Iwanowice Duże
2. SP nr 7 Częstochowa
3. SP nr 50 Częstochowa
4. SP Lubojna
5. SP Truskolasy
6. SP nr.1 Krzepice
7. SP nr.1 Blachownia
8. SP Czarny Las
Skład drużyny:
1. Marcin Kistela
2. Szymon Kukuła
3. Oskar Macherzyński
4. Oskar Jęsior
5. Karol Kachel
6. Igor Dwornik
7. Marcin Sroka
Trener : Dariusz Jankowski
Wizyta w WORD W ramach realizacji założeń Konkursu „Odblaskowa szkoła” uczniowie klas IV – VIII odwiedzili Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie. Poznali miejsce, które promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym i prowadzi egzaminy na prawo jazdy. Miejsce to wzbudziło największy zachwyt wśród chłopców, którzy już marzą o takim dokumencie.
Odblaskowy Dzień Chłopaka 26 września uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą i rodzicami, po zajęciach lekcyjnych udali się na wycieczkę do Kłobucka. Była to znakomita okazja aby przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście, upowszechniając w ten sposób założenia Konkursu: „Odblaskowa Szkoła”. Następnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w Kręgielni i restauracji Coolka gdzie graliśmy w kręgle, cymbergaja, spożywaliśmy bardzo smaczną pizze. Bawiliśmy się znakomicie do późnych godzin popołudniowych.
Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość, w życiu każdego dziecka, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem!
25 października dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne przed zgromadzoną publicznością .
Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie, a Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania.
Był to podwójnie wyjątkowy dzień ponieważ dzieci 5- i 6- letnie zostały pasowane na starszaka.
W tym dniu również pani Patrycja Kik została oficjalne pasowana na wychowawcę Motylków.
Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia pani Dyrektor, Wychowawca grupy oraz zaproszeni goście wręczyli każdemu dziecku upominki .
To był dzień pełen pięknych chwil i wzruszeń!
W ramach obchodów Dnia Języków Europejskich nasi uczniowie zorganizowali humorystyczne przedstawienie o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Po przedstawieniu uczniowie klas 4-8 wzięli udział w językowej grze terenowej, a klasy 0-3 mogły obejrzeć wystawę pamiątek z krajów europejskich, którą przygotowali dla nich starsi koledzy. It was a great day!
Dzień Chłopaka to ważna data,
świętują panowie z całego świata.
Dzisiaj naszym kolegom składamy życzenia,
zdrowia, szczęścia i powodzenia!
Dzień Chłopaka w naszej szkole to zawsze dzień pełen niespodzianek i uroczych gestów ze strony dziewczyn. Również tegoroczne świętowanie związane było ze słodkimi prezentami dla chłopców- nie zabrakło własnoręcznie upieczonych babeczek, ciasteczek i drobnych upominków. O mężczyznach nie zapomniał Samorząd Uczniowski ani pani Dyrektor.
Specjalnie z tej okazji zorganizowany został wyjazd do częstochowskiego kina na film „ W głowie się nie mieści”.
24.09.2024 w Zespole Szkoł im. Mariana Zembali w Krzepicach odbyły sie Powiatowe Mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w Kłobucku w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W kategorii klas 4-6 nasza drużyna chłopców w składzie :Mateusz Kistela, Szymon Kukuła, Oskar Macherzyński, Oskar Jęsior, Karol Kachel, Igor Dwornik oraz Miłosz Szmigiel zdobyli pierwsze miejsce i tym samym zapewnili sobie awans do Mistrzostw Rejonu Częstochowskiego. Dodać trzeba, ze chłopcy z Iwanowic obronili tytuł Mistrza Powiatu z ubiegłego roku! W zawodych tych brały również dziewczynki z naszej szkoły, które ukończyły bieg na 7 lokacie.
“Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak mały akt dobroci. Każdy akt tworzy falę, która nie ma logicznego końca”
Scott Adams
Pomagamy!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych we współpracy z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą działająca przy OSP Iwanowice Duże aktywnie włączyli się w akcję zbierania środków czystości oraz produktów żywnościowych dla powodzian. W piątek 20 września przedstawiciele SU wraz z opiekunem dostarczyli zebrane rzeczy do punktu znajdujące do się w remizie w Iwanowicach Dużych, skąd zostaną one przewiezione potrzebującym.
Dnia 20 września 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Akcja została przeprowadzona w oparciu o materiały edukacyjne przesłane przez Fundację Nasza Ziemia. Wyznaczone tereny do sprzątania dotyczyły głownie poboczy dróg. W celu zachowania bezpieczeństwa uczniowie ubrani byli w odblaskowe kamizelki i koszulki pomarańczowe. Strój dzieci wynikał również z tego powodu, że Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych bierze udział w konkursie „ODBLASKOWA SZKOŁA”. Po miłych słowach rozpoczynających akcję uczestnicy otrzymali worki na śmieci oraz rękawiczki i wyruszyli w kierunku wyznaczonym przez organizatora rejon sprzątania.
„Odblaskowa szkoła’’ We wrześniu 2024 roku Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu ,,Odblaskowa szkoła’’ organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Jego celem jest promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, polegających na: • popularyzowaniu stosowania przez uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych,
• wyposażeniu jak największej liczby uczestników ruchu drogowego w elementy odblaskowe,
• zwiększeniu aktywności dyrektorów szkół podstawowych, samorządów lokalnych oraz rodziców i opiekunów w zakresie wyposażenia i stosowania przez uczniów elementów odblaskowych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły,
• popularyzowaniu przepisów i zasad ruchu drogowego, - kształtowaniu partnerskich zachowań.
2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2024/2025. Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym przeszliśmy do budynku szkoły, gdzie serdecznymi słowami powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości pani Dyrektor. Szczególnie gorąco witaliśmy Pierwszoklasistów. Akademię rozpoczynającą rok szkolny przedstawili uczniowie klasy trzeciej i piątej. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie udali się na pierwsze spotkania z wychowawcami. To będzie udany rok!
Podziękowanie
Dyrekcja, Rada Rodziców oraz cała społeczność
Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych
składają serdeczne podziękowania instytucjom, darczyńcom, sponsorom
za otwartość, życzliwość i bezinteresowną pomoc
oraz wsparcie finansowe i rzeczowe, które przyczyniły się do organizacji Festynów szkolnych
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Iwanowicach Dużych zawsze jest dniem wyjątkowym, nastawionym na zabawę i naukę. Tym razem wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od pokazu pierwszej pomocy, bo wiemy jak ważna jest umiejętność zadbania o zdrowie i bezpieczeństwo. Następnie odbył się turniej rzucanki, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Momentem na odpoczynek był udział w akcji „Czytanie na polanie”. Wyposażeni w koce i książki relaksowaliśmy się w cieniu drzew. Ostatnim punktem obchodów Dani Dziecka było przedstawienie „Czerwony Kapturek” przygotowane przez p. Małgorzatę Chaładus-Pawelak i uczniów klas starszych. Oczywiście jak o roku nie zapomniała o naszych milusińskich Rada Rodziców, która zaprosiła wszystkich na małe co nieco.
29 maja Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych wraz z oddziałem przedszkolnym wzięła udział w akcji "Czytanie na Polanie: edycja 2024. Celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa i pokazanie dzieciom, że czytać można zawsze i wszędzie oraz że jest to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Cała akcja przyniosła mnóstwo radości arówno dzieciom jak i nauczycielom. Jako podsumowanie akcji dzieci obejrzały przedstawienie p.t. Czerwony Kapturek przygotowane przez uczniów klas 4-7 pod opieką p. Małgorzaty Chaładus-Pawelak.
W tym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Głównym celem programu była edukacja wśród uczniów klasy V-VII w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Za całoroczną pracę związaną z realizacją założeń programu otrzymaliśmy Certyfikat uczestnictwa w XVII edycji programu „Trzymaj Formę”.
W dniu 08.05.2024r. uczniowie z klas IV-VII wraz z opiekunami, odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Kilka tygodni przed wyjazdem w szkole została ogłoszona akcja dotycząca zbiórki karmy i innych przedmiotów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania psów i kotów. Uczniowie bardzo cieszyli się, że mogą osobiście przekazać zebrane w szkole dary dla zwierząt. Od Pani, która oprowadzała nas po obiekcie dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów, np. w jaki sposób zwierzęta trafiają do schroniska, jaką rolę pełnią w schronisku wolontariusze, jakie organizacje wspierają instytucję, jakie są procedury „adopcji” zwierząt. W przyszłości nadal będziemy wspierać podopiecznych Schroniska i chętnie je odwiedzać.